REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci

Zasady poruszania się rowerem po ulicach

2014-02-12 11:05:42
Kategoria: Styl życia -> Czas wolny
Z dróg publicznych korzystają różni uczestnicy ruchu. Aby panował porządek i bezpieczeństwo wszyscy muszą przestrzegać określonych zasad i dotyczy to również rowerzystów.
fot.

Jeśli więc w danym miejscu nie jest wytyczona droga rowerowa znaczy to, że rowerzyści mogą jechać po jezdni i mają stosować się do zasad ruchu. Każdy rowerzysta powinien jechać pewnie i przewidywalnie. W praktyce kierowcy często muszą stykać się z dużą uciążliwością jaką są rowerzyści, którzy przed skrzyżowaniem nie zajmują konkretnego pasa ruchu, nie sygnalizują zamiaru skrętu i tak naprawdę nie wiadomo, co zrobi rowerzysta.

Poruszając się po polskich drogach rowerzysta powinien wiedzieć, że nie warto jechać blisko krawężnika. To właśnie tam jest najwięcej nierówności, często pojawiają się też studzienki. W takich warunkach łatwo stracić równowagę, co może być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest także sygnalizowanie manewrów. Tutaj sprawa jest bardzo prosta: gdy chcemy skręcić w prawo wyciągamy prawą rękę, gdy chcemy skręcić w lewo - lewą. Sygnalizację należy wykonywać także przed zmianą pasa ruchu. Osoby prowadzące rowery powinny dla własnego bezpieczeństwa pamiętać o tym, by nie wyprzedzać ani nie omijać aut od strony z której włączony jest kierunkowskaz, gdyż kierowca takiego auta może nie widzieć osoby na rowerze.

Rowerzyści w Polsce muszą także pamiętać, że grozi im mandat za jeżdżenie po chodniku oraz za przejeżdżanie rowerem przejść dla pieszych. Korzystanie przez rowery z chodnika jest dozwolone tylko wtedy, gdy pod opieką rowerzysty znajduje się osoba do lat 10 oraz gdy dozwolona prędkość na drodze jest większa jak 50km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Kierujący rowerem, który porusza się po chodniku powinien jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Jego obowiązkiem jest także ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

W świetle obowiązujących obecnie przepisów rowerzyści mogą jechać środkiem pasa ruchu przez skrzyżowanie w sytuacji, gdy z tego pasa można odjechać przynajmniej w dwóch kierunkach. Przepis ten został stworzony po to, aby zredukować wymuszanie pierwszeństwa na rowerzystach. Obecnie kierujący rowerem może wyprzedzać z prawej strony pojazdy wolno poruszające się, inne niż rower.

Jak widać poruszanie się rowerami po drogach miejskich nie jest specjalnie skomplikowane, ważne jest jednak przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad. Poruszając się po drogach musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

 

 

o autorze

Andrzej Szymański - polecam internetowy sklep rowerowy

--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www
 

 

 


Autor: Andrzej szymański | Data publikacji: 2014-02-12 11:05:42
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
128 | 1482

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 3 + 8 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry