REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Narzekamy na MZK? Kiedyś było gorzej...

2018-10-10 08:09:04
Narzekamy, niekiedy słusznie, na komunikację miejską. Nie komentując przesłanek do ostrych sądów, chcieliśmy przybliżyć Jeleniogórzanom kilka faktów z powojennej rzeczywistości tramwajów i autobusów.
fot.

 

- Dziś za mało kiosków sprzedaje bilety MZK. W okresie pierwszych lat po wojnie bilety miesięczne były tzw. drukiem ścisłego zarachowania”, czyli czymś w rodzaju kwitów „KP”, czy „KW”. Gdy je wprowadzono, w mieście był tylko jeden punkt uprawniony do ich sprzedaży – kasa w dawnej siedzibie „ORBIS”, dziś – Urząd Skarbowy. Biorąc pod uwagę, że nie było samochodów osobowych prywatnych, a w samej „Celwiskozie” pracowało ponad 3.000, z których prawie wszyscy dojeżdżali tramwajami, można sobie było wyobrazić kolejki… Potem „Celwiskoza” wymusiła na MZK możliwość sprzedaży biletów dla jej pracowników w swoim zakładzie, jednak wszyscy inni musieli stać w ogonkach do kasy „ORBIS”.

- automatyczne kasowniki ręczne pojawiły się w tramwajach i autobusach dopiero w 1964 r. (w tym okresie od 1961 do 1969 jeździły w mieście i autobusy, i wciąż tramwaje). Kasowniki były wynalazkiem pracowników warsztatów MZK, tylko Łódź miała podobne.

- dziś na wielu przystankach mamy cyfrowe tablice, które pokazują z dokładnością do kilkunastu sekund rzeczywisty czas przyjazdu kilku kolejnych autobusów, łącznie z informacją, na jakiej linii jadą. Warto wiedzieć, że rozkłady jazdy w formie papierowej pojawiły się na jeleniogórskich przystankach dopiero w roku 1974. Wcześniej kandydaci na pasażerów po prostu przychodzili na przystanek i czekali na pojazd, który na pewno nadjedzie, niemniej czas jego przyjazdu był nieokreślony

- dziś wszystkie autobusy MZK – to wozy niskopodwoziowe. Pierwsze takie konstrukcje pojawiły się w Jeleniej Górze w roku 1997.

 


Autor: UM JG | Data publikacji: 2018-10-10 08:09:04
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
242 | 720

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 9 + 8 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry