REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Wizyta Ambasadora Finlandii w Jeleniej Górze

2018-06-13 08:22:04
Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry przyjął Hannę Lethinen, Ambasadora Republiki Finlandii oraz Małgorzatę Węgrzyn- Wysocką, konsul honorową tego kraju. H. Lethinen pełni swoją misję od 2014 r. i najprawdopodobniej w najbliższym czasie powróci do Finlandii, a że wcześniej zajmowała wysokie stanowisko w korpusie dyplomatycznym, w tym pełniła obowiązki ambasadora w Brukseli i Genewie, jej opinia w sprawach gospodarki i polityki w relacjach Polski i Finlandii jest ważna.
fot. facebook - Zofia Czernow

 

- Przez cztery lata udało się mi poznać Polskę z pewnością niewystarczająco, ale na tyle, że jestem zafascynowana tym krajem – powiedziała H. Lethinen. – A w samej Jeleniej Górze spędziłam trzy cudowne dla mnie dni. Miałam okazję po Ra pierwszy wejść z posłanką Zofią Czernow na Śnieżkę, była to dla mnie fantastyczna wyprawa. Spotkałam się z Towarzystwem Przyjaźni Polski-Fińskiej, miałam spacer po waszym Starym Mieście, odwiedziłam „Termy Cieplickie” i mogę powiedzieć – trochę żartem - że Jelenia Góra i jej okolice są „najpilniej strzeżonym sekretem Polski”. A to magnes, który przyciąga już wielu, a może przyciągać setki tysięcy kolejnych. Zdaję sobie sprawę, że do tej pory do Kotliny Jeleniogórskiej nie prowadzi żadna szybka droga, ale to się zmieni.

- To prawda – potwierdził Jerzy Łużniak. – Nasze wieloletnie starania o drogę typu S, w tym przypadku S-3 przez Bolków i o łącznik Bolków – Jelenia Góra spowodują, że zniknie główna bariera w komunikacji.

- To ważne też dla biznesu – skonkludowała H. Lethinen. – W Polsce jest ponad 200 fińskich firm, zatrudniających obecnie ponad 30 tys. ludzi. W Jeleniej Górze jeszcze ich nie ma. Moja wizyta ma na celu m.in. to, żeby potwierdzić możliwości inwestycyjne w rejonie Specjalnej Strefy, choć nie tylko. Moim bowiem zdaniem poza biznesem wytwórczym moi rodacy mogliby z wizją sukcesu inwestować tu w działania i urządzenia turystyczne. To zaczyna być realne, bowiem o ile do tej pory fińskie inwestycje koncentrowały się na dużych, dobrze skomunikowanych metropoliach (Trójmiasto, Warszawa, Wrocław – w tym ostatnim rozbudowa firmy NOKIA pozwoli na wzrost zatrudnienia do 3.000 osób), to możliwości dużych miast wyczerpują się szybko, a dostępność komunikacyjna mniejszych – rośnie. Byłam ambasadorem Finlandii w Polsce, będę chciała być ambasadorem polskich spraw w Finlandii, bo uważam, że możemy odnieść obopólne korzyści. Tym bardziej, że wasze zainteresowanie fińskimi sprawami jest naturalne i prawdziwe, czego dowodzi m.in. powstanie „fińskiej wioski” – Kalevali w Borowicach. To naprawdę miła dla nas sprawa i dowód autentyczności relacji.

Galeria Zdjęć ( 3 )
^^ zamknij galerię

Autor: UM JG | Data publikacji: 2018-06-13 08:22:04
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
173 | 475

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 8 + 7 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry