REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Jelenia Góra : Radni przekroczyli uprawnienia?

2018-05-15 08:28:22
Uchwałę Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie w sposób zdecydowany zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa, wskazując na ewidentne przekroczenie przepisów co najmniej dwóch ustaw przez radnych.
fot. archiwum

 

Po pierwsze, według brzmienia art. 60 ustawy o samorządzie „wójtowi (burmistrzowi/prezydentowi) przysługuje wyłączne prawo wprowadzania zmian w budżecie”, a zgodnie z art. 233 ustawy o finansach publicznych „inicjatywa w sprawie wprowadzenia projektu zmiany w ustawie budżetowej przysługuje wyłącznie Prezydentowi”.

RIO zarzuciła Radzie Miejskiej, że pomimo braku takich uprawnień wprowadziła zmiany w budżecie już przez siebie poprzednio uchwalonym, przekraczając zakres zmian proponowany przez Prezydenta.

Rada każdego szczebla ma możliwość kształtowania budżetu, a także zmian w budżecie, jednak – co podkreśla RIO – tylko w ramach określonych przepisami. Zmiany przegłosowane przez Radę Miejską w Jeleniej Górze wykraczają poza te ramy.

W sensie praktycznym chodzi głównie o dwie sprawy – RM usiłowała sztucznie i bez analiz ekonomicznych zwiększyć „na papierze” dochody miasta z podatku PIT, a także zakwestionowała – przyjęte przez siebie w poprzedniej uchwale – wydatki na promocję i zmieniła ich wielkość pomimo, że są – na mocy poprzedniej uchwały – już podpisane umowy o wydatkowanie konkretnych kwot.

W pewnym uproszczeniu – RIO zarzuciła Radzie Miejskiej m.in., iż radni w swojej uchwale rozdysponowali pieniądze, których nie ma w budżecie i nie jest pewne, czy będą, a także – jeśli będą – w jakiej kwocie.

Problematycznych aspektów uchwały RM kwestionowanej przez RIO jest więcej, ale wszystkie stanowią o jednym – zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej Rada Miejska przekroczyła swoje uprawnienia łamiąc bardzo konkretne przepisy prawa i w tej części uchwała Rady musi być uchylona.


Autor: UM JG | Data publikacji: 2018-05-15 08:28:22
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
358 | 839

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 6 + 4 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry