REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
palac-lomnica

Rafał Piotr Szymański napisał do Prezydenta Marcina Zawiły

2018-01-11 12:34:58
Poniżej prezentujemy treść listu skierowanego przez Przewodniczącego Komisji Kultury Rafała Piotra Szymańskiego do Prezydenta Miasta Jelenia Góra Marcina Zawiły
fot.


Szanowny Panie Prezydencie,


Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o usunięcie z budżetu zadania „Renowacja zabytkowego XIX wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Jeleniej Górze i jego adaptacja na dom kultury”.
Zameczek, dawna willa Maxa Erfurta, to cudowne miejsce należące niegdyś do Politechniki Wrocławskiej. Od czasu przejęcia przez Miasto w 2011 roku niszczeje opuszczony. Obiekt jest nieogrzany, dopiero w 2014 roku zabezpieczono cieknący dach. Sama ochrona kosztuje majątek. Według Pana Zameczek powinien stać się domem kultury. Kłopot w tym, że nowoczesny dom kultury powinien musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadać salę widowiskową i wygodny parking. Zameczek nie spełnia żadnej z tych funkcji. Jako obiekt zabytkowy wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jakiekolwiek przeróbki. Podobnie jest z parkiem otaczającym nieruchomość. W 2015 roku parkowe drzewo zwaliło się na sąsiadujący z posesją Zameczku parking i zmiażdżyło samochód. Cudem nie doszło do tragedii. Zrobienie porządku ze spróchniałymi i zagrażającymi życiu drzewami jednak również wymaga zgody konserwatora...
Zarówno Komisja Kultury, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski wielokrotnie krytykowali koncepcję uczynienia z Zameczku domu kultury. Zaplanowana w przyszłorocznym budżecie i kosztująca 12,4 mln zł inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto. Można za nie wybudować nowoczesny i w pełni funkcjonalny dom kultury na działce Szkoły Podstawowej nr 11. Dodatkowo można by go połączyć z Książnicą Karkonoską, która od lat rozważa koncepcję jednej dużej, osiedlowej biblioteki. Lokalizacja wydaje się być idealna: bliskość prestiżowego gimnazjum, dostępność miejsc parkingowych, centrum Zabobrza.
Miasto Jelenia Góra starało się o dofinansowanie już pięć razy. Raz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dwa razy z programów Polska-Saksonia, dwa razy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za każdym razem bezskutecznie.
Wykreślenie Zameczku z budżetu i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na budowę nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu to jeden z postulatów radnych, którzy zablokowali uchwalenie budżetu. Twierdzi Pan, że ma obiecane pieniądze z Ministerstwa. Niestety tak nie jest. Sprawdziłem to wczoraj w Ministerstwie. Z informacji uzyskanych przeze mnie, projekt po odwołaniu uzyskał wprawdzie wymaganą ilość punktów, by być przedmiotem oceny, jednakże w kasie nie ma już środków. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dysponuje ostatnimi 3 mln zł, a na biurku w Ministerstwie leży już zatwierdzony projekt za 19 mln zł. Jelenia Góra nie ma więc żadnych szans na pieniądze, a Pana deklaracje mijają się z prawdą.
Panie Prezydencie, zamiast wierzyć w coś, co nie ma szans się ziścić, zacznijmy działać. Zameczek, podobnie jak Pawilon Norweski w Cieplicach, sprzedajmy. Niech ten piękny obiekt przejmie ktoś, kto ma pieniądze, wizję i umiejętności, zanim doszczętnie zgnije. Część z 1,6 mln zł zabezpieczonych w budżecie przeznaczmy na projekt nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu, a resztę środków niech pokryje niezbędne Miastu inwestycje. Siedem lat to wystarczająco długo, by przekonać się, że Pana pomysł nie ma szans na realizację i żadna z instytucji finansujących nie wyłoży na niego ani złotówki. Proszę choć raz posłuchać opozycji i swoją porażkę zamienić w sukces. Niech dobro mieszkańców nie będzie elementem politycznych przepychanek, ale naszą wspólna troską


Autor: | Data publikacji: 2018-01-11 12:34:58
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
427 | 1089

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 7 + 1 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry