REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze

Co może komornik, a co wolno windykatorowi? - poznaj różnice

2018-01-09 18:19:26
Stanowisko windykatora i komornika ma ze sobą niewiele wspólnego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z różnic wynikających pomiędzy tymi pojęciami. Windykacja to inaczej postępowanie pozasądowe, które ma na celu polubowne rozwiązanie sprawy z dłużnikiem. Dopiero, kiedy ten sposób zawodzi, a sprawa trafia do sądu pojawia się komornik, którego kompetencje są już znacznie szersze. Aby zaoszczędzić sobie stresu, dowiedz się więcej o działaniach, jakie może podjąć windykator, a jakie komornik.
fot.


Jak sprawdzić dłużnika czyli charakterystyka osoby zadłużonej

Dłużnikiem może być każda osoba fizyczna, która nie spłaciła swojego zobowiązania w określonym wcześniej terminie. Ponadto, aby dane dłużnika zostały wpisane na tzw. ‘’czarną listę” musi on spełniać trzy warunki:

  • Mieć nieuregulowane zobowiązania na minimum 200 zł (jeśli jest konsumentem) lub minimum 500 zł (jeśli jest przedsiębiorcą)
  • Opóźnienie w płatności musi wynosić nie mniej niż 60 dni
  • Na minimum 30 dni przed wpisem na listę dłużników musi dostać wezwanie do zapłaty

Wpisu na listę dłużników może dokonać każdy przedsiębiorca oraz jednostka samorządu terytorialnego na podstawie określonego stosunku prawnego – przykładowo umowy lub tytułu wykonawczego – wyroku sądowego.

Wpisanie na ‘’czarną listę” niesie ze sobą wiele konsekwencji. Dłużnik przykładowo może mieć problem z wzięciem telefonu w abonamencie czy z wynajęciem mieszkania. Co więcej, informacja o wpisaniu na listę dłużników zostanie przesłana do banków oraz innych instytucji finansowych. Wiąże się to najczęściej z uniemożliwieniem wzięcia pożyczki online czy kredytu.

W tym wypadku jedynym ratunkiem mogą okazać się firmy pożyczkowe. Niektóre z nich w swojej ofercie posiadają pożyczki online dla zadłużonych, dzięki czemu istnieje szansa na wzięcie pożyczki, nawet jeśli dłużnik nie spłacił poprzedniej.

Co wolno windykatorowi? Poznaj jego prawa i obowiązki

Wiele osób myli pojęcie windykatora z komornikiem. Co więcej, często stosuje te terminy zamiennie. Pomiędzy wspomnianymi określeniami istnieją jednak znaczące różnice. Wierzyciel, w celu wyegzekwowania swoich pieniędzy może wybrać jedną z dwóch ścieżek postępowania – sądowego i pozasądowego.

Postępowanie pozasądowe, tj. windykacja polega na podejmowaniu czynności, które finalnie mają wyegzekwować zobowiązanie od dłużnika. Jego rolą jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem i np. rozłożenie spłaty zobowiązania na raty. Co ważne, firma windykacyjna działa tylko i wyłącznie w imieniu wierzyciela i wbrew panującemu przekonaniu, wcale nie ma szerokich uprawnień.

Niestety zdarza się, że windykatorzy działają w sposób niezgodny z prawem, licząc na nieznajomość przepisów przez dłużnika. Czego zatem windykator nie ma prawa robić?

  • Wchodzić do mieszkania dłużnika bez jego dobrowolnej zgody
  • Spisywać ani zajmować majątku osoby zadłużonej
  • Rozmawiać o kłopotach finansowych dłużnika z osobami trzecimi
  • Dokonywać wpisu do rejestru dłużników
  • Zastraszać dłużnika np. policją, aresztem, sądem

Ważne – w sytuacji, kiedy windykator narusza prawo należy niezwłocznie zawiadomić policję lub bezpośrednio prokuraturę składając doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Co może windykator, czyli dlaczego lepiej go nie unikać

Często zdarzają się sytuacje, w których dłużnicy nie odbierają telefonów od windykatorów, nie odpisują na listy. Są przekonani, że w ten sposób sprawa sama się rozwiąże, a wierzyciel zapomni o długu. Nic bardziej mylnego. Osoba zadłużona powinna jak najszybciej podjąć rozmowy, w celu polubownego rozwiązania problemu ze spłatą zobowiązania. Windykator nie jest naszym wrogiem!

Przede wszystkim należy pamiętać, że odwlekanie spłaty długu równoznaczne jest z naliczaniem dodatkowych odsetek. Im później dłużnik dokona spłaty, tym kwota długu będzie wyższa. Ponadto nie kontaktując się z windykatorem, można stracić szansę na negocjowanie spłaty i ustalenie jej harmonogramu na dogodnych dla nas warunkach.

Ile może zabrać komornik czyli ostateczna egzekucja komornicza

Jeśli windykacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, kolejnym a zarazem ostatnim etapem jest egzekucja komornicza, która prowadzona jest przez komornika sądowego. Uprawnienia komorników określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Zgodnie z nią, komornicy mają status funkcjonariuszy publicznych i działają przy sądach rejonowych. Posiadają już znacznie szersze kompetencje niż windykatorzy. Mogą zająć pewną część wynagrodzenia dłużnika, środki z kont bankowych czy lokat. Są również uprawnieni m.in. do:

  • Przymusowego otwarcia drzwi mieszkania lub też firmy dłużnika, a następnie przeszukania pomieszczeń
  • Zaciągania informacji niezbędnych w procesie egzekucji od m.in. organów podatkowych, banków czy też organów spółdzielni mieszkaniowych

Ważne – postępowanie komornicze wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami, które to zobowiązany jest pokryć dłużnik.

Co więcej, postępowanie komornicze niesie ze sobą wiele konsekwencji. Należy pamiętać, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym, dlatego trzeba uważać na wszystko, co się do niego mówi. Za każdy atak słowny grozi odpowiedzialność karna.

Windykator a komornik – podsumowanie

Jak widzimy, różnic pomiędzy windykatorem a komornikiem jest wiele, a oba stanowiska mają ze sobą niewiele wspólnego. Jeśli popadliśmy w długi, a wierzyciel zatrudnił firmę windykacyjną w celu polubownego rozwiązania sprawy, to warto skorzystać z tej możliwości. Jest to nasza ostatnia szansa na jakiekolwiek negocjacje związane z zaciągniętym zobowiązaniem. W przeciwnym wypadku wizytę w domu może złożyć nam komornik, co przysporzy nam wiele stresów i nerwów.

 

artykuł zgodnie z prawem prasowym jako materiał zewnętrzny,


Autor: | Data publikacji: 2018-01-09 18:19:26
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
383 | 4797

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 5 + 5 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry