REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci

Jak założyć ogród zimowy?

2017-10-25 16:05:29
Długie jesienno-zimowe wieczory źle wpływają na samopoczucie, brak słońca i zieleni sprzyjają nostalgii, apatii. To właśnie dlatego zimowe ogrody, wiecznie zielone są coraz częściej zakładane przez Polaków.
fot.

Czym jest ogród zimowy?

To właściwie oranżeria znana z ogrodów botanicznych, ale o mniejszych rozmiarach. Lekkie konstrukcje aluminiowe lub drewniane sprawiają, że można je zamontować właściwie przy każdym domku jednorodzinnym. Szklane ściany i dach zapewniają roślinom odpowiednią ilość naturalnego światła nawet w zimie. Szyby pozwalają także na podziwianie roślin z zewnątrz. W ogrodach zimowych można sadzić zarówno rośliny kwitnące jak i zielone, do ogrodu można również przenosić miniaturowe drzewka i krzewy z ogrodu letniego. Dzięki temu w lepszym stanie przetrwają niskie temperatury.

Ogród zimowy najczęściej stanowi przedłużenie salonu, dzięki temu w zimie salon wolniej się wychładza, natomiast w lecie zielone rośliny zapewniają przyjemny chłód i pozwalają odpocząć od upałów.

 

 

 

Miejsce na ogród zimowy

Najlepszym i najmniej pracochłonnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie istniejącego już tarasu. Wystarczy wtedy tylko dopasować konstrukcję do wymiarów tarasu. W przypadku budowania ogrodu zimowego od zera konieczne jest wykonanie fundamentów o odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Fundamenty muszą być odpowiednio wytrzymałe, ponieważ donice z ziemią są bardzo ciężkie.

Wybierając miejsce pod wiecznie zielony ogród najlepiej wybrać stronę południową umożliwiającą maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że nie można ogrodu postawić przy elewacji północnej, ale trzeba wtedy zainstalować dodatkowe oświetlenie.

 

 

 

Instalacje w ogrodzie zimowym

Jak przypominają specjaliści z ProduktyOgrodowe.pl, zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności to podstawa dla prawidłowego wzrostu roślin. Najczęściej w ogrodach zimowych montuje się ogrzewanie konwektorowe wzdłuż ścian, dzięki czemu na szybach nie osadza się rosa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe ogrzewanie podłogowe zapewniające równomierną temperaturę w całym ogrodzie, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.

Rośliny w oranżerii wymagają regularnego podlewania, dlatego najlepiej jest zamontować system automatycznego zraszania. Mniej kosztownym rozwiązaniem jest wąż podłączony do kurka z wodą, a więc tak, jak najczęściej jest to robione w ogrodach letnich. Nie należy także zapomnieć o zamontowaniu kanałów, do których będzie spływał nadmiar wody.

 

Galeria Zdjęć ( 3 )
^^ zamknij galerię

Autor: | Data publikacji: 2017-10-25 16:05:29
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
344 | 1197

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 6 + 3 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry