REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze

Czy reklamy szpecą miasto? Czy nadchodzi koniec wielkich reklam w centrum?

2017-09-12 14:34:48
W każdym mieście trwa batalia dwóch grup mieszkańców - jedni są za absolutną wolnością reklamowania się w każdym miejscu i w każdej postaci, inni wskazują na to, że agresja reklam, szczególnie w starszych kwartałach miasta "dewastuje" krajobraz, bowiem przechodnie zamiast elementów architektury muszą oglądać mniejsze, czy większe (z reguły - większe) banery i transparenty. Są miejsca, gdzie przykryte bywają nimi niemal całe budynki, czego dobrym przykładem jest m.in. kompleks obiektu b. "Aniluksu", czy była nieistniejąca już b. bursa szkolna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, na miejscu której stanął kilkanaście tygodni temu jeden z sieciowych obiektów handlowych
fot. Urząd Miasta Jelenia Góra


data='kampanie/24jgora700x110nmf.swf' width='700' height='110'>

- Ustawa „krajobrazowa” (jak nazywamy ją w skrócie) – powiedziano w Wydziale Architektury – dała możliwość samorządom lokalnym podjęcia prób porządkowania wyglądu wielu miejsc. – Rada Miejska w Jeleniej Górze podjęła już tzw. uchwałę intencyjną „w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń i gabarytów (…)” itp., itd. Teraz na jej podstawie przygotowujemy uchwałę w tej sprawie, które określi szczegóły i pewnie przed końcem roku wejdzie ona pod obrady Rady. Czy będzie skuteczna?

Pytanie zawisa w próżni, bowiem doświadczenia innych miast, które już takie uchwały podjęły nie są w pełni optymistyczne. Ustawa sejmowa wprawdzie umożliwia administracji samorządowej określenie, które reklamy szpecą krajobraz, a które nie, nakazanie usunięcia tych pierwszych, a nawet nakładania kar (10 tys. zł dla osoby prywatnej i 50 tys. zł – dla instytucji), które się tym poleceniom nie podporządkują.

Nie ma jednak ostrych zapisów, co jest szyldem, a co – reklamą (nawiasem mówiąc – jeszcze całkiem niedawno firma, która nie miała szyldu mogła zostać ukarana mandatem). Ustawa wprowadza definicję „tablicy reklamowej”, która jednak też nie jest jednoznaczna i skutek może być taki, że ilość sporów będzie rosła, a problem pozostanie częściowo nierozstrzygnięty. Częściowo, bo są zapisy jednoznaczne, np. nakazujące wyeliminowanie tablic świetlnych, z pulsującym bądź zbyt jaskrawym światłem, usytuowanych w pasach drogowych.

Zwolennicy reklam mają swoje argumenty na obronę, przeciwnicy wskazują, że spoza reklam w niektórych miejscach nawet Śnieżka jest słabo widoczna. O tym, czy uchwała rozstrzygnie przynajmniej część kontrowersji przekonamy się za kilka tygodni.

autor -  Urząd Miasta Jelenia Góra

Galeria Zdjęć ( 3 )
^^ zamknij galerię

Autor: Urząd Miasta Jelenia Góra | Data publikacji: 2017-09-12 14:34:48
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
314 | 795

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 10 + 10 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry