REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Co się działo w Proszówce? Straż pożarna, policja, pogotowie

2017-06-28 17:03:16
Spore zainteresowanie u osób przejeżdżających drogą przez Proszówkę wywołał widok kilkunastu wozów strażackich, policjantów kierujących ruchem i pogotowia na sygnale.
fot.

W środę 28 czerwca 2017 roku kilkanaście zastępów straży pożarnej, wraz z policją i pogotowiem na terenie Zakładu FF Polmex w Proszówce prowadziło ćwiczenia pod kryptonimem „Polmex 2017”. Doroczne ćwiczenia jednostek państwowej straży pożarnej, jednostek OSP z terenu naszego powiatu i powiatów ościennych mają sprawdzić umiejętności strażaków i ewentualnie wyłapać mankamenty, które przy prawdziwym pożarze mogą się źle skończyć.  

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał, iż około godziny 9.50 w magazynie pianki meblarskiej zlokalizowanym w przyziemiu w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do zapalenia się składowanej tam pianki meblarskiej. Pożar został wykryty przez System Sygnalizacji Pożaru. Z powodu silnego zadymienie pracownicy zakładu nie są w stanie zlokalizować i ugasić samodzielnie powstałego pożaru.

Na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP uruchomił się alarm monitoringu pożarowego informujący o pożarze w Zakładzie w Proszówce. Dyżurny SK KP zaakceptował zgłoszenie z monitoringu, i rozpoczął dysponowanie zastępów zgodnie z obowiązującą procedura alarmowania dla tego typu zdarzenia. 
W trakcie dysponowania jednostek do zdarzenia dyżurny otrzymuje potwierdzenie od pracownika ochrony o pożarze w magazynie pianki meblarskiej.

W tym samym czasie z zakładu ewakuowani zostają pracownicy, którzy udają się we wcześniej wyznaczone, bezpieczne miejsce. 

Jako pierwsze na miejsc zdarzenia przybywają zastępy: OSP Mirsk, OSP Gryfów Śl. oraz OSP Proszówka. Strażacy udają się na rozpoznaje, podczas którego ustalają miejsce powstania pożaru jego rozmiar i kierunek rozprzestrzeniania się. 

ożarem objęte jest całe pomieszczenie magazynu z pianką meblarską. Pożar rozprzestrzenił się na więźb dachową magazynu i stanowi zagrożenie dla szwalni i strychu w strefie C. 

Podczas ewakuacji pracowników okazuje się że brakuje 5 osób. Pracownicy z niewiadomych powodów zostali na hali. Podczas przeszukania hali strażacy odnajdują rannych (pozorantów) pracowników, których wynoszą z hali i przekazują ratownikom medycznym, którzy transportują poszkodowanych do szpitali. 

Istnieje potrzeba organizacji zapotrzebowania wodnego w dużej wydajności, dlatego dowodzący akcją dysponują do działań strażaków Kompanii Ratowniczo-Gaśniczej „Lwówek”. 

Akcja toczyła się błyskawicznie. Kilkanaście jednostek straży, policja, pogotowie, pracownicy zakładu … Wszyscy wiedzieli co do nich należy i co mają robić. Nad przebiegiem działań cały czas czuwali Komendant KP PSP w Lwówku Śląskim mł. bryg. Mariusz Mróz oraz Naczelnik Wydziału Operacyjno- Szkoleniowego w KP PSP w Lwówku Śląskim st. kpt. Mirosław Ożogowski, którzy będą teraz szczegółowo analizowali prace strażaków. 

Policjanci KPP w Lwówku Śląskim przez cały czas zabezpieczali miejsce prowadzonych działań, kierowali ruchem na drodze wojewódzkiej, ustalali tożsamość osób poszkodowanych, a po zakończeniu działań strażaków policjanci z grupy dochodzeniowo- śledczej przystąpili do ustalania przyczyn pożaru i wykrycia (zgodnie ze scenariuszem) sprawcy podpalenia. Działania lwóweckich policjantów prowadzone były pod czujnym okiem Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim podinsp. Tomasza Szczurowskiego. 

Działania służ ratowniczych prowadzone na terenie powiatu lwóweckiego obserwował także Burmistrz Olgierd Poniźnik. 

Wykaz sił i środków biorących udział w ćwiczeniach:
JRG Lwówek Śl. – GBA Pr 2/24/750, SOp (Ford Ranger), GCBA 8/50, SHD 23 – łącznie 11 strażaków. 
OSP Gryfów Śląski –GBA 2,5/23 – 4 strażaków
OSP Mirsk – GCBA 5/36 – 4    strażaków
OSP Pilchowice – GBA 2/18    – 4 strażaków
OSP Lubomierz – GBA 3/16 – 4 strażaków
OSP Wleń – GBA 4/29 – 4    
OSP Proszówka – SLRt – 3 strażaków 
OSP Rząsiny - GBM 2,5/8 – 4 strażaków

KOMPANIA RATOWNICZO-GAŚNICZA „LWÓWEK”
JRG Lwówek Śl. - SLOp (Ford Transit) - 2    
OSP Janowice Wielkie - GBA 2,5/16 – 5 strażaków
OSP Łomnica    - GBA 2,5/24 – 5 strażaków
OSP Sosnówka - GCBA 5/32 – 5 strażaków
OSP Piechowice - GBA 2,5/24 – 5 strażaków
OSP Szklarska Poręba - GBA 2,5/16/4 – 5 strażaków

Państwowe Ratownictwo Medyczne - Pogotowie Ratunkowe Jelenia Góra ZRM     - 4 osoby
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śl.     - 3 radiowozy - Grupa dochodzeniowo-śledcza – łącznie 8 policjantów.
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, PCZK – 3 osoby.
Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śl., Zarządzanie Kryzysowe, Straż Miejska – łącznie 4 osoby. 


– Ćwiczenia pokazały, że najważniejsze jest ludzkie życie, czyli w pierwszej fazie szybka i sprawna ewakuacja z miejsca zagrożenia. – mówił podsumowując dzisiejsze ćwiczenia Komendant KP PSP w Lwówku Śląskim mł. bryg. Mariusz Mróz. – Myślę, że te ćwiczenia pewne rzeczy nam pokazały, będziemy ze strażakami to omawiać na oddzielnym spotkaniu – mówił Komendant, który dodaje także, że ćwiczenia w jego ocenie wypadły bardzo dobrze.

Naczelnik Wydziału Operacyjno- Szkoleniowego w KP PSP w Lwówku Śląskim st. kpt. Mirosław Ożogowski podziękował wszystkim strażakom biorącym udział w dzisiejszych działaniach. Podziękowania skierował także do dyrekcji Zakładu oraz pozostałych służb współdziałających ze strażakami.  

Na zakończenie działań na wszystkich czekała gorąca strażacka grochówka.

 

 

Galeria Zdjęć ( 22 )
^^ zamknij galerię

Autor: | Data publikacji: 2017-06-28 17:03:16
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
821 | 2961

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 8 + 2 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry