REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze

"Łapki na kierownicę"

2017-06-18 17:26:56
Nawet 6-krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon podczas kierowania pojazdem. Dlatego dolnośląscy policjanci zainaugurowali dzisiaj na terenie województwa kampanię profilaktyczną pod hasłem "Łapki na kierownicę". Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Działania profilaktyczne policjantów z Dolnego Śląska wspiera też znany kierowca rajdowy Grzegorz Grzyb - Mistrz Polski.
fot. pixabay.com

Briefingiem prasowym, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zainaugurowali działania profilaktyczne prowadzone na Dolnym Śląsku w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Łapki na kierownicę”. Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. 

Korzystanie z telefonu, to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich sms-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Pamiętajmy:

  • Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon. 
  • Średnio na 5 sekund rozpraszasz się odbierając telefon. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonujesz 140 metrów.
  • Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru. Przy prędkości 100 km/h pokonujesz w tym czasie 330 metrów.
  • Około 1 sekundy potrzebujesz by zauważyć zagrożenie i na nie zareagować. Przy prędkości 100 km/h przejedziesz w tym czasie 28 metrów. 

Tylko w 2016 roku policjanci za tego typu wykroczenie ukarali na terenie kraju blisko 92 tys. kierujących pojazdami. Choć biorąc pod uwagę obrazki, które codziennie na drodze obserwuje każdy z nas, to zapewne kierujących, którzy popełniają tego typu wykroczenie jest więcej.

W ciągu pierwszych miesięcy tego roku na Dolnym Śląsku ukaranych zostało kolejnych blisko 2,5 tys. kierujących. Przypomnijmy, że za tego typu wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.
Kampania wspierana będzie też działaniami kontrolnymi, podczas których dolnośląscy policjanci będą przypominać kierującym o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Przekazywać będą też uczestnikom ruchu drogowego specjalnie w ramach kampanii przygotowane ulotki. 


Autor: | Data publikacji: 2017-06-18 17:26:56
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
427 | 1197

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 10 + 6 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry