REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Miejskim "Dom Gerharta Hauptmanna"

2017-05-09 13:55:15
Kategoria: Kultura -> Spotkania
Wydarzenie odbywa się w dniu: 20-05-2017
Włączając się w ogólnoeuropejski projekt "Noc muzeów", który w tym roku przypada na dzień 20 maja 2017 muzeum w godz. od 17.00 do 22.30 zaplanowało wydarzenia pod mottem przewodnim "Odkrywając nieznane".
fot. MMDGH

W programie: bezpłatny wstęp i zwiedzanie muzeum, Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w małych grupach, a także prezentacja książki pt. „Czechy za oknem. Eseje, opowiadania i wiersze” oraz opowieści o Czechach - Jan Owczarek (Nauczyciel, przewodnik, krajoznawca).

Wieczorne oprowadzanie rozpoczniemy przy pomniku "Hanusi" Josefa Thoraka. Dowiemy się, kto go ufundował, dlaczego i w jakich okolicznościach  pomnik trafiał (i to aż dwukrotnie) do parku przy domu pisarza. Jaką rolę odegrali w tym gauleiter Karl Hanke i dolnośląski konserwator Günther Grundmann?Policzymy, ile "thoraków" zachowało się w Polsce  W willi "Łąkowy Kamień" pokażemy dotychczas nie udostępniane pomieszczenie dawnego basenu/archiwum, w którym pisarz spotykał się z... Hansem Frankiem, generalnym gubernatorem okupowanej Polski. Po co?  Opowiemy o dziwnym pogrzebie Hauptmanna... bez pochówku w 1946 roku i grze radziecko-polskich interesów wokół domu po nim. Wszystko bogato udokumentowane podczas prelekcji Janusza Skowrońskiego, autora książki "Zapomniane tajemnice Karkonoszy" (po spotkaniu możliwość nabycia książki i rozmowy z autorem).


Autor: MMDGH | Data publikacji: 2017-05-09 13:55:15
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
578 | 1695

REKLAMA:
Do góry