REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
palac-lomnica

NIE DLA ZAKAZU! wędrówki z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

2017-01-11 08:17:14
Uprzejmie informujemy, że Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego przygotowała nowy plan ochrony przewidujący zamknięcie dla turystów z psami większości szlaków. Dla czworonogów będzie dostępny tylko szlak graniczny (dostępny z założenia, ponieważ Czesi nie mają w/w zakazu) oraz cztery szlaki łącznikowe (jeden ze Szklarskiej Poręby, jeden z Michałowic, dwa z Karpacza). Będzie dostępnych także kilka innych dróg, ale trasa ich jest zupełnie nieprzemyślana i absurdalna (urywają się nagle, wymagają wjazdu z psem wyciągiem krzesełkowym itp). Te dostępne dla psów szlaki, są także poprowadzone z taki sposób, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia psów oraz ludzi (np. trzeba przejść ok. 40 km), szczególnie w lato. Zachęcamy do zapoznania się szerzej z tym problemem.
fot.


 

Naszym zdaniem doszło również w procesie uchwalania planu oraz podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 24 sierpnia – 13 września 2016 r. do pewnych nieprawidłowości. Piszemy o tym również na FB, choć nie o wszystkich przypadkach.

 

Decyzja KPN jest uzasadniona dbaniem o dobro zwierząt, głównie cietrzewi i rysi, dla których wg. KPN obecność psów jest niepokojąca. Dyrekcja KPN nie potrafiła jednak podać odpowiednich badań potwierdzających to założenie. Wg. naszej wiedzy, argumenty te nie mają żadnego uzasadnienia, o czym niebawem także napiszemy na naszym profilu facebookowym.

 

Nie zgadzając się z taką decyzją, zorganizowaliśmy się i stworzyliśmy profil na Facebooku nagłaśniający sprawę oraz zachęcający do pisania w tej sprawie petycji do Dyrektora KPN. Przygotowujemy również petycję on-line.

 

 

Możecie nas znaleźć pod linkiem:

https://www.facebook.com/NIE-DLA-ZAKAZ%C3%93W-w%C4%99dr%C3%B3wek-z-psem-po-Karkonoskim-Parku-Narodowym-701876133295488/

  

Udało nam się również zainteresować sprawą wrocławski oddział Gazety Wyborczej.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,21155746,spor-o-psy-w-karkonoskim-parku-narodowym-wiele-tras-jest-nieprzemyslanych.html

 

 

W załączeniu przesyłamy projekt planu ochrony i polecamy jego przeczytanie poczynając od strony 142, gdzie są wymienione wszystkie szlaki wraz z ich dostępnością lub nie dla różnej formy turystyki oraz uwagi, które wysłaliśmy wraz z petycją do KPN, jakkolwiek naszym głównym celem jest zablokowanie podpisania przez Ministra Środowiska rozporządzenia wprowadzającego plan w życie, a przesłane uwagi to kompromisowe minimum, które chcielibyśmy osiągnąć.

Zależy nam nam, aby lokalne media zapoznały się ze sprawą, ponieważ zamykanie większości parku dla właścicieli psów, w sposób istotny odbije się na polskiej turystyce, a na urlopy będziemy zmuszeni jeździć za granicę. Na tą chwilę takie deklaracje od właścicieli psów słyszymy na okrągło. Nasze działania zostały poparte przez liczne organizacje (np. Projekt Kowary), "psiolubne" blogi i społeczności (np. Aktywni z psem), schronisko górskie Samotnia (czekamy na odpowiedzi od pozostałych schronisk). Kontaktowaliśmy się również z władzami Szklarskiej Poręby, Karpacza, Jeleniej Góry i Kowar, ze wszystkimi studenckimi kołami przewodników górskich (SKPT Gdańsk, SKPB Warszawa, SKPB Łódź, SKPG Kraków, SKPB Lublin, SKPB Rzeszów, SKPB Katowice, SKPG "Harnasie" w Gliwicach, AKPG Bielsko-Biała i czekamy na Ich odpowiedzi (Kraków i Rzeszów nie wyraziły zainteresowania).

 

Jeżeli uznacie, że chcecie zgłębić ten temat i podjąć współpracę piszcie do nas na adres e-mail:zpsemdoparkunarodowego@gmail.com

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Marta Zagaja-Michalkiewicz

Anna Zwydak

Mariola Kanecka

Dominik Langner


Autor: zpsemdoparkunarodowego | Data publikacji: 2017-01-11 08:17:14
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
152 | 1536

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 2 + 4 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry