REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci

BWA - Miasto, którego nie było.

2013-10-03 19:28:44
Kategoria: Kultura -> Pozostałe
Dzisiaj o godz 17.00 w BWA oficjalnie otwarto wystawę pod tytułem „MIASTO, KTÓREGO NIE BYŁO”.
fot. Dariusz "kotlinanin" Mofina

Na spotkanie przybyło wielu gości. Wśród nich byli artyści fotograficy – twórcy projektu, przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Tematem wystawy jest miejscowość Miedzianka, a raczej jego brak. W projekcie brali udział studenci pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego i dr. Hab. Huberta Czerepoka oraz zaproszeni jeleniogórscy fotograficy, wśród nich są: Ewa Andrzejewska, Maria Dmitruk, Janina Hobgarska, Karolina Janikowska, Daniel Koniusz, Aleksandra Kubiak, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Justyna Misiuk, Zofia Nierodzińska, Aleka Polis, Michał Szczególski, Ela E. Walters, Marek Wasilewski, Hubert Wińczyk, Wojciech Zawadzki.

 

Pierwszą wzmianką o Miedziance jest zapis, znanego historyka i proboszcza w jednej osobie z parafii katolickiej w Miedziance, Johannesa Kaufmanna, (po przejściu w stan spoczynku, był zatrudniony w bibliotece Grafa Schaffgotscha w Cieplicach), który mówi, że przed rokiem 1311 panem tych ziem, był Conrad Bavarus. Kilkadziesiąt lat później, zaczęto wydobywać srebro. W 1512 roku wieś kupuje Hans Dippold von Burghaus, który podejmuje próby wydobycia miedzi. W 1519 roku na prośbę Burghausa, król czeski Ludwik Jagiellończyk, nadaje prawa miasta górniczego. W XVI wieku istnieje tu 160 szybów i sztolni. Kolejnym właścicielem, był Justusz Decjusz sekretarz króla Zygmunta Starego. Koniec wieku XVI, był początkiem końca górnictwa, gdzie głównym powodem, była wojna 30-letnia przynosząca zarazę dziesiątkując miasto. Dopiero pod koniec XVIII wieku odżywa górnictwo w kilku kopalniach, gdzie odkryto złoża kobaltu. Z tego powodu Miedziankę w roku 1766 Odwiedził Fryderyk II. Kolejny upadek górnictwa nastąpił na początku XIX wieku, kiedy to gwałtownie spadło wydobycie. Ostatni szyb zamknięto w 1925 roku. Od tej pory, miasto stało się miejscem wypoczynku, tworząc klimat rekreacyjno-turystyczny. Dodatkowo sławę, przyniosło Piwo z Kupferbergu słynne na całe Prusy.

W 1945 roku miasto po skończonej wojnie, weszło w skład Polski, uzyskując obecną nazwę. Po 1945 roku kopalniami zainteresowali się nasi wyzwoleńcy ze wschodu, szukając złóż uranu, tworząc Zakłady Przemysłowe R1. Całe wydobycie w ilości 600 ton rud uranu zostało wywiezione za wschodnią granicę. Rabunkowa praca doprowadziła do szkód górniczych w skutek, czego, w 1967 roku, żołnierze wysadzili w powietrze kościół ewangelicki i wprowadzono zakaz remontów domów. W 1972 roku większość mieszkańców przesiedlono do Jeleniej Góry, a opuszczone kamienice zrównano z ziemia.

Wystawa potrwa do 9 listopada.

Galeria Zdjęć ( 25 )
^^ zamknij galerię

Autor: Dariusz "kotlinanin" Mofina | Data publikacji: 2013-10-03 19:28:44
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
157 | 1528

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 8 + 6 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry