REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci

JAROMIRY lecą do Sapporo

2016-01-27 14:44:59
Jaromiry – drużyna śnieżnych rzeźbiarzy ze Szklarskiej Poręby będzie reprezentowała Polskę na Sapporo Snow Festiwal czyli Światowych Mistrzostwach w Rzeźbie ze Śniegu w Japonii. To największa tego typu imprez na świecie i już samo zaproszenie do wzięcia w niej udziału jest ogromnym wyróżnieniem. Z Jaromirami czyli Marią Misztal, Justyną Graf, Małgorzatą Maszkiewicz i Grzegorzem Pawłowskim rozmawiamy tuż przed wylotem do Japonii
fot. Robert Kotecki

Jak trafić ze Szklarskiej Poręby na Snow Festiwal w Sapporo?

Maria Misztal : Długa tradycja organizacji Śniegolepów w Szklarskiej Porębie,  sukces tej imprezy, sprawiła, że ambasada Polski w Japonii przygotowała zaproszenie dla reprezentacji ze Szklarskiej Poręby. A trzeba jeszcze podkreślić, że brałyśmy udział od początku istnienia Śniegolepów od pierwszej edycji.

I od razu tak na poważnie?

Maria Misztal : Na pierwszą edycję Śniegolepów przyszłam z dziećmi, bo myślałam, że to jest raczej taka zabawa właśnie bardziej dla dzieci, sposób na spędzenie wolnego czasu. Dopiero na miejscu okazało się, że to są prawdziwe mistrzostwa z przepięknymi rzeźbami i to skłoniło mnie do udziału w kolejnych edycjach.

Śnieg jako tworzywo. Co jest takiego fascynującego w rzeźbie ze śniegu i czy można go jakiś sposób porównać z bardziej tradycyjnymi materiałami rzeźbiarskimi jak drzewo czy kamień?

Grzegorz Pawłowski : Śnieg jest na pewno dużo jakby łatwiejszy w obróbce, nie stawia takich wymogów, a zarazem jest też trudny  poprzez swoją nieokreśloną gęstość. Potrafi być zaskakujący. Materie typu drewno, kamień, metal są dużo bardziej przewidywalne pod względem konstrukcyjnym.

Ale czy nie żal wam, że te dzieła są tak krótkotrwałe?

Grzegorz Pawłowski : To właśnie nadaje też taki romantyzm tej pracy. Ona jest a za chwilę zniknie i zostanie utrwalona tylko na nośnikach. To trochę jak performance, powstaje coś pięknego co mamy świadomość, że za chwilę zostanie unicestwione przez naturę.  To jest ulotna chwila i trzeba nasycić się nią w danym momencie a później już pozostaje wspomnieniem.

Przygoda ze Śniegolepami rozpoczęła się od zabawy. Ale Festiwal w Sapporo to już bardzo poważne zawody czy można się jednak jednocześnie przy tym dobrze bawić?

Justyna Graf : To co robimy, to co powstaje ze śniegu daje nam ogromną satysfakcję a więc jest to też przyjemność. Ale chcemy też pokazać nasze umiejętności, reprezentować godnie nasz kraj. Tym bardziej, że są to bardzo prestiżowe zawody, które ściągają co roku do Sapporo dwa miliony turystów.  

To już Wasz drugi start. Na ile przyda się doświadczenie zdobyte dwa lata temu podczas debiutu?

Maria Misztal: Tym razem zabierzemy ze sobą lepsze narzędzia. Podczas Śniegolepów w Szklarskiej Porebie, bryły sa mniejsze, śnieg jest miękki daje się przyciąć sznurkiem ewentualnie maczetą a w Sapporo te bryły przycinałyśmy drutem kolczastym i to nie zawsze dało się zrobić. Brakowało nam ostrych narzędzi. Teraz będziemy lepiej przygotowane. Narzędzia mamy dzięki firmie Proline No i jedzie z nami mężczyzna...a dwa lata temu byłyśmy jedyną kobiecą reprezentacją.

Co wyrzeźbicie w Sapporo i skąd czerpaliście inspirację?

Grzegorz Pawłowski:  Wywozimy do Japonii cząstkę naszej regionalnej legendy, którą zinterpretowaliśmy po swojemu. Nie jest to może klasyczny Duch Gór, raczej taki radosny leśny i przyjazny troll prowadzący dialog z ptaszkami. To taki może kontrast demonicznej postaci trola i czystej, delikatnej postaci ptaszka. Ale miedzy nimi jest dialog i właśnie ten dialog chcielibyśmy także pokazać.

Dwa lata temu dzięki JAROMIROM Polska była na językach wszystkich uczestników i widzów podczas  Festiwalu Śniegu. Nasza drużyna zyskała miano najsympatyczniejszej. Przez cały czas trwania Festiwalu przewinęły się obok miejsca pracy drużyny ze Szklarskiej Poręby setki tysiące turystów. „Pōrando„ japońska nazwa naszego kraju nie schodziła z ust widzów, którzy odnosili się z ogromną sympatią do naszej drużyny. W mig rozeszły się wszystkie materiały promocyjne, liczne wycieczki ze szkół przychodziły z mapami aby wspólnie z zawodniczkami ze Szklarskiej Poręby odszukać Polskę i Karkonosze. W tegorocznej edycji bierze udział 12 ekip. Do składu teamu spod Szrenicy dołączyła także wybitna specjalistka od utrwalania okiem obiektywu wszystkiego co piękne i ulotne, czyli Małgorzata Maszkiewicz. Możemy się więc spodziewać magicznej relacji.

Wyjazd wspiera Ambasada RP w Japonii, Starostwo Powiatowe i Miasto Szklarska Poręba. Koordynatorem wyjazdu jest Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Galeria Zdjęć ( 8 )
^^ zamknij galerię

Autor: Robert Kotecki | Data publikacji: 2016-01-27 14:44:59
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
329 | 2126

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 8 + 7 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry