REKLAMA:
Szklarska Poręba - Zaprasza!!!
Piechowice - Magiczny Œwiat Kryształu
Hotel Fenix Strauss w Jeleniej Górze
aplauz nieruchomosci
aplauz nieruchomosci

Zabytkowy Parowóz Dotarł Do Szklarskiej Poręby

2015-08-30 20:51:28
Tłum turystów i mieszkańców zgromadzony na dworcu w Szklarskiej Porębie czekał dziś na przyjazd specjalnego pociągu turystycznego "Liczyrzepa" z Wrocławia prowadzonego przez zabytkową lokomtywę parową.
fot. Paulina Jasińska (Hekman), R.Kotecki, Zdeněk Horák


Pasjonaci kolejnictwa długo wytężali wzrok i słuch, czekając w upale, na przyjazd pociągu turystycznego. Z utęsknieniem wypatrywano czy gdzieś ponad drzewami nie pojawią się kłęby parowozowego dymu. Peron co rusz obiegały gorączkowe informacje o tym gdzie pociąg się w danej chwili znajduje. 

Jednak dopiero 2 godziny po planowym czasie przyjazdu z oddali dobiegł przeciągły, tak charekterystyczny gwizd parowozu. Chwilę potem na dworzec spektakularnie wtoczył się pociąg specjalny prowadzony przez spowitą kłębami dymu lokomotywę. Kto doczekał przyjazdu, ten na widok dyszczącej parą maszyny szybko wybaczył jej takie spóźnienie.

Tłumy oblegały bocznice dworca gdzie parowowóz uzupełniał wodę dostarczoną przez wozy strażackie. Pamiątkowym zdjęciom nie było końca. Furorę robili podróżni w strojach retro. W zdjęciowej sesji wziął udział także burmistrz miasta Pan Mirosław Graf. 

Szybko wyjaśniły się też przyczyny opóźnienia. Najpierw parowóz czekał na wodę w Marciszowie. Potem w Piechowicach na nowo zestawiano skład. Początkowo popychajaca skład lokomotywa spalinowa została przetoczona na czoło pociągu tuż za lokomotywę. Mimo tak pokaźnego opóźnienia nie brakło chetnych na przejażdzkę żelaznym szlakiem do Piechowic i  z powrotem. Wśród nich także ci najmłodsi dla których była to pierwsza w życiu jazda pociągiem. Na stacjach w Szklarskiej Porębie i Piechowicach, czas na odjazd składu, umilał podróżnym pokaz kankana w wykonaniu zespołu "Metamorfoza"z Bolkowa, co wznudziło największy entuzjam w grupie turystów z wysp Brytyjskich, którzy przyjechali pociągiem. Ponadto na stacji w Szklarskiej Porębie stanęły stoiska Retro oraz Muzem Kolei Zębatej z czeskiego Korenova. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Społecznej z kolei ubarwił przejazd retroklimatami: wystawą, tańcem, stoiskiem z punktem, przy którym można było wykonać retrozdjęcie.  MOKSiAL zaprosił również do wspólnej zabawy miłośników stylu retro , którzy  w przebraniu pasażerów sprzed lat uatrakcyjnili całe wydarzenie.

Pokonujący wzniesienia między Piechowicami a Szklarską Porębą parowóz wprowadził dziś troszkę zamieszania. Kilku mieszkańców Piechowic kłęby dymu opatrznie wzięło za.... pożar lasu. Piechowicka straż pożarna odebrała parę zgłoszeń. Z półgodzinnym opóźnieniem do Poznania odjechał natomiast kursowy "Kamieńczyk".

Organizatorem dzisiejszego  przejazdu był poznański Instytut Rozwoju i Promocji Kolei oraz Tur-Kol. 

Galeria Zdjęć ( 54 )
^^ zamknij galerię

Autor: Robert Kotecki | Data publikacji: 2015-08-30 20:51:28
OCEŃ ARTYKUŁ
0
0
304 | 3227

OPINIE i KOMENTARZE
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Nick:
Dodając komentarz,
akceptujesz REGULAMIN
   
Wpisz wynik działania ( 8 + 4 ):

Regulamin komentowania i wyrażania opinii na portalu 24jgora.pl

Każdy użytkownik ma możliwość dodawania komentarzy i wyrażania opinii na temat treści prezentowanych artykułów.
Zastrzegamy jednak, że nie będziemy publikować opinii które:
- są wulgarne, obraŸliwe oraz naruszają zasady współżycia społecznego,
- są skrajnie rasistowskie,
- nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu,
- obrażają osoby uczestniczące w dyskusji,
- zawierają reklamy produktów lub usług,

Jednoczeœnie zaznaczamy, że portal 24jgora.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za treść i opinie wyrażane przez osoby komentujące. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Informujemy również, że dodając komentarz zapisujemy datę, godzinę oraz adres IP komputera lub urządzenia, z którego komentarz jest wystawiany.

Dziękujemy za stosowanie się do powyższych zasad.


Redakcja portalu 24jgora.pl

REKLAMA:
Do góry