Reklama

Odbudują mauzoleum na osiedlu Orle

14/10/2014 08:55

Choć powstały jeszcze przed II wś a niektóre nawet w połowie XIX wieku są celem ataków wandali, którzy wyrzynają na nich swastyki. Mowa poniemieckich cmentarzach, które przez kilkadziesiąt lat były systematycznie dewastowane a groby okradane.Niedawno pojawiła się jednak polska fundacja, która ratuje zniszczone i zbezczeszczone nekropolie i mauzolea.

 

Pierwsze z nich znajduje się w Cieplicach na Osiedlu Orle. Dawne mauzoleum stało się miejscem spotkań miłośników mocniejszych trunków oraz celem ataków okolicznych chuliganów, którzy sprofanowali groby. Od kilkudziesięciu lat nikt nawet nie pokusił się choćby o oczyszczenie miejsca spoczynku z rozbitych butelek czy odchodów. Pod cienką warstwą liści przemieszanych z rozkopaną ziemią leżą kości. Tu spoczywa Hans Ernst Karl hrabia von Zieten, który był pruskim feldmarszałkiem, wielokrotnie odznaczanym za osiągnięcia na wielu frontach w wojnie przeciwko Napoleonowi oraz generał Sigismund Lorenz von Schlichting. Do lat 50-tych ubiegłego wieku mauzoleum nie było jeszcze zniszczone. Potem zdemontowano żeliwne ogrodzenie, rozbito płyty i rozkopano groby. Jedynie starsi mieszkańcy pobliskiego osiedla wiedzą, że na terenie starego parku a obecnie zaniedbanych ogrodów działkowych pochowani są ludzie.

Reklama

 

 

 

Materiał dzięki uprzejmości telewizji http://strimeo.tv

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    M56 - niezalogowany 2014-10-14 16:39:10

    Wreszcie coś się zaczyna dziać - brawo . Dobrze ,że mamy takich pasjonatów , źle ,że urzędnicy do tego powołani nic nie wiedzą o takich spektakularnych sprawach .Odkrycie - zapomnianego zabytku - roku !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości